Artistic Resume
                                             Abby Spare             
                                              Actor/Singer/Dancer
                                                           EMC
                                                                                                                  Range: Mezzo-Soprano  
                                                                                                                  Height: 5’7”  


NATIONAL TOUR
ANNIE                                                             Tessie (principal)                           Director Martin Charnin
(250+ Performances)                                                                                              Choreographer Liza Gennaro


TELEVISION
THE CORRECTIONS (HBO Pilot)              Featured                                        Director Noah Baumbach
                                                                                                                             Producer Scott Rudin                         


NYC THEATER
ANNA THE STORYTELLER                       Cossetta (principal)                      Dir. Elizabeth Lucas
ERASING THE BRAIN                                 Ellen (principal)                           Turtle Shell Prod, Dir. Joel Haberli


REGIONAL THEATER - AEA
EURYDICE (AEA)                                          Loud Stone (principal)                New Rep., Dir. Rick Lombardo
A CHRISTMAS CAROL (AEA)                    Fan & Martha (principal)           Trinity Rep, Dir. Michael Perlman
CHARLOTTE’S WEB (AEA)                        Spectator                                        Wheelock, Dir. Jane Staab
THE PHANTOM TOLLBOOTH (AEA)      Ensemble                                       Wheelock, Dir. Jane Staab
A CIVIL WAR CHRISTMAS (AEA)             Ensemble                                       Huntington, Dir. Jessica Thebus
                                                                                                                              Advisor: Paula Vogel

COMMUNITY THEATER (non-exhaustive list)
A DOLL’S HOUSE                                          Nora Helmer (lead)                     Foxborough High School
THE ADDAMS FAMILY                               Alice Beineke (principal)            UnCommon Theater Company
GOODNIGHT DESDEMONA,                     Desdemona (principal)               Foxboro High School   
GOOD MORNING JULIET
THE MUSIC MAN                                          Mrs. Paroo (principal)                Foxborough High School
ARSENIC & OLD LACE                                Officer O’Hara                               Foxborough High School
A CHRISTMAS CAROL                                 Fan (principal)                             Riverside Theater Works, Boston
ANNIE                                                              Molly (principal)                          Barker Playhouse, Providence


FILM                                     
DESQUAMATE                                                 Lead                                               Hilda Kwan Productions
THE RICH & THE POOR ARE NAKED      Supporting                                   Another Country Productions



                                               TRAINING

Intensives
  •   NYU High School New Studio Musical Theater – 4 Week College Credit Program
  •   Carnegie Mellon Pre-College Musical Theater Program – 6 Week Program
  •   Dean College Summer Dance Intensive
  •   New York City Dance Alliance Intensive
  •   Tap City- New York City
  •   Broadway Artists Alliance Winter Intensive

Vocal                         
  •   Bob Marks; Stephen Totter; Gary Kline

Acting (scene study; on-camera; mon0logue)
  •   Denise Simon; Lane Napper; Diane Hardin; Tony McKay; Don Wadsworth; Paula Plum;
     Jared Craig

Dance                
  •   Ballet & Pointe – Foxboro Classical Ballet
  •   Ballet, Jazz, Tap; Contemporary; Jazz; Ballet – Elite Dance Center
  •   Tap - Ray Hesselink; Sean Fielder
  •   Ballet, Jazz – Carnegie Mellon Pre-College; NYU Tisch Summer Program

Master Classes
  •  Chloe Arnold (tap); Andy Blankenbuehler (musical theater)
  •   Joe  Lanteri   (jazz); Jeff Shade (musical theater)
  •   Mia Michaels (contemporary); Jared Grimes (tap)
  •   Ryan Fagman (voiceover); Ian-Julian Williams (directing)

DANCE AWARDS (non-exhaustive list)
  •   Tap Solo – Platinum Award – Turn it Up National Competition & Spirit of Dance
  •   Contemporary Solo – Best Execution – Turn it Up National Competition
  •   National Champion & Title Winner – Spirit of Dance
  •   National Dancer of the Year – Dance America

Interests & Skills
  •   Birthday Wishes Volunteer,  Model UN & Senate